5 x 5 / 6 x 6 Oyunculu Futbol

2008-12-11 14:44:00

Günümüz 11x11 futbolundan farklı olarak daha küçük alanlarda 1 kaleci 4 veya 5 oyuncudan kurulu takımların birbirleriyle karşılaşması olarak açıklanabilir. 5x5 veya 6x6, futbolun daha küçük formlar halinde gerek oyuncu sayısı gerekse saha ebatları açısından, spor salonları, halı sahalar veya nizami boyutlardan küçük futbol sahalarında gerçekleştirilmesidir.

Tüm bilimsel araştırmalar göstermiştir ki, çocuklar küçük takımlar ve modifiye edilmiş kurallar ve ölçüler ile futbol bilgisini öğrenirken büyük keyif almaktadır. Yetenekleri ne olursa olsun takımın bir parçası olmayı, başarıyı, futbol becerilerini geliştirmeyi, kuralları öğrenmeyi, fiziksel gelişimlerini bu sayede büyük bir keyif alarak, daha kolay sağlayabilirler.

Sadece çocuklar içinde değil, günümüz dünyasında iş yoğunluğu ve stresini boş zaman aktiviteleri ile üzerlerinden atmak isteyen yetişkinlerde, 11x11 takım kurmanın zor olduğu şartlarda 5x5 veya 6x6 takımlar kurarak, rekreatif etkinliklerini futbol oynayarak yerine getirmektedirler. Bu tür modifiye edilmiş küçük oyun formları halindeki futbol aktiviteleri, aynı iş ortamında çalışan veya aynı çevrede yaşayan insanların birbirleriyle kaynaşmaları, sosyal etkileşim içinde bulunmalı açısından da önem kazanmaktadır.

Rekreatif etkinliklerin dışında, organize olarak gerçekleştirilen amatör futbol karşılaşmalarına da alternatif bir sosyal etkinlik olarak karşımıza çıkmaktadır. Daha küçük grupların kolay bir şekilde bir araya gelebilmesi ve daha küçük sahalarda rahat ulaşılabilir bir yapının olması 5x5 ve 6x6 futbolunu daha cazip kılmaktadır.

0
0
0
Yorum Yaz
Hobiler Hobiler