Hentbol Saha Ölçüleri

2008-12-01 02:48:00

OYUN SAHASI VE GEREÇLERİNE AİT ÖLÇÜLER

1.OYUN SAHASI :Uluslararası hentbol saha ölçüleri, uzun kenarı 40 metre, kısa kenarı 20 metredir. Uzun kenarlar hentbol sahasının kenar çizgilerini oluşturur. Kısa kenarlar ise kale çizgilerini oluşturur. Hentbol sahası, kale çizgisine paralel bir orta çizgiyle ikiye bölünen bir oyun sahasından ve iki kale sahasından oluşur.

2.KALE: Kalenin, üzerinde bulunduğu kale çizgisinin tam ortasına yerleştirilmiş olması gerekir. Kale 2 metre yüksekliğinde ve 3 metre genişliğindedir. (içten, içe). Yan ve üst direk 8 cm. x 8 cm. boyutlarında ve aynı maddeden yapılmalıdır (örneğin ağaç, hafif metal ya da sentetik maddeden). Kale üstünde şeritler vardır. Üst direkle yan direğin birleştiği yerdeki şeritler, aynı renkte bitişik olup her ikisi de 28 cm. uzunluğundadır. Diğer şeritler ise 20 cm. uzunluğundadır. Kaleler, topun geriye dönmesini engelleyecek şekilde ağ ile donatılacaktır.

Kale Sahası Çizgisi :Kale sahası, kenar çizgilerine eşit uzaklıkta olup, kale çizgisine paralel 6 m. uzunlukta olan 3 m. uzunluğundaki bir çizgi ile belirlenir. (Bu ölçülere tüm çizgilerin kalınlıkları da dahildir.) Bu çizginin uçları kale çizgisine, yan direklerin yakın iç kenarlarından ölçüldüğünde  6 m. yarı çapındaki iki çeyrek daire ile birleşir. Bu çizgiye Kale Sahası Çizgisi adı verilir. Bu çizginin dış kenarları ise kale sahasını belirler.

Serbest Atış Çizgisi ( 9 m. çizgisi ): Kale çizgisinin 3 m. uzağında ve kale sahası çizgisine paralel olan kesik bir çizgidir. Kesik çizgilerle  aralarındaki boşluklar 15 cm.dir.

7 Metre Çizgisi : 1 m. uzunluğunda olup her iki ucu kenar çizgilerine   eşit uzaklıktadır. Kale çizgisinin arka yüzünden uzaklığı 7 m.dir ve  kale çizgisine paraleldir. Hakemin düdüğünden sonra kale atışı ile kullanılır.

Kalecinin Sınır Çizgisi : 15 cm. uzaklığında olup, kenar çizgilerinin arasında tam orta yerinde bulunur. Kale çizgisinin arka yüzünden uzaklığı 4 m.dir ve kale çizgisine paraleldir.

Orta Çizgi : İki kenar çizginin orta noktasını birleştirir ve sahayı ikiye böler.

Değişme Çizgileri : Orta çizginin her iki yanında, orta çizgiden 4,5 m. uzaklıkta, kenar çizgisine dikey çizilmiş 15 cm. uzunluğunda çizgilerle sınırlanmış ve her iki takım oyuncularının giriş-çıkışları için düzenlenmiş olan bölüme Değişme Çizgileri denir.

        Hentbol sahasındaki tüm çizgiler sınırladıkları sahayı içine alırlar. Çizgilerin çok belirgin bir şekilde çizilmesi gerekir. Çizgiler   5 cm. genişliğindedir.

        İç kale çizgilerinin kalınlığı, kale direkleri kalınlığına uygun olarak çizilip 8 cm. olmalıdır.

 

3.TOP : Büyük erkekler için top çevresi maç boyunca 58 – 60 cm. ağırlığı ise 425 – 475 gram olmalıdır. Büyük bayanlar içinde çevresi 54 – 60 cm. ağırlığı ise 325 – 400 gramdır. Uluslararası  müsabakalarda İHF işaretli toplar kullanılmalıdır. Toplar deri ve ya sentetik maddeden ithal edilmiş olmalıdır. Dış yüzeyi kaygan olmamalıdır. Maçlarda zorunlu olmadıkça top değişimi yapılamaz.

 

4.OYUN SÜRESİ : Oyuncuların yaşları 18 ve daha yukarı olan Bayan ve Erkek takımların oyun süresi 2 x 30dak., Yıldız Bayan ve Erkek Takımları için 2 x 25dak., Küçükler için 2 x 20dak.dır. Devre arası bütün takımlar için 10dak.dır. Bu süre hiçbir şekilde kısaltılamaz. İkinci yarıda takımlar saha değiştirirler. Oyun süresinin durdurulmasına ve yeniden başlatılmasına saha hakemleri karar verirler. Hakemler sürenin durdurulduğunu ve yeniden başladığını saat hakemine bildirirler. Oyun süresinin durdurulduğu ( Mola ) saat hakemine üç kısa düdükle ve “T” (Mola) işaretiyle bildirilir. Aradan sonra oyunun yeniden başladığını belirten bir düdük çalınmalıdır. Sonucun alınması gereken bir müsabakanın normal süresi beraber biterse, 5dak. Bir aradan sonra oyuna kura atışı ile başlanır. Uzatma devreleri 2 x 5dak.dır. Uzatma devreleri arasında ara verilmez ve saha değiştirilir. Eğer sonuç yine bozulmamışsa bir kura ile tekrar   2 x 5dak. oynanır. Eşitlik yine bozulmazsa 7 m. atışlarıyla maç son bulur. Eğer 1. devre geç bitirilmişse, 2. devre aynı oranda kısaltılır.  

 

5.GOL : Bir atışın gol olabilmesi için, atışı yapan oyuncunun ve takım arkadaşlarının atış öncesi kural dışı hiç bir davranışta bulunmaksızın topun tümü ile iç kale çizgisini geçmiş olması gerekir. Bir savunma oyuncusu kural dışı davranışta bulunur ve bu arada top kaleye girerse gol sayılır.

         Top, iç kale çizgisini geçmeden saha ya da saat hakemi düdüğünü çalmışsa buna gol kararı verilmez. Bir savunma oyuncusu tarafından kendi kalesine atılan top, daha önceden kale çizgisini geçmediyse gol sayılabilir.

        Verilen bir gol kararından son başlama atışı yaptırılırsa, gol iptal edilemez. Ancak gol, oynamaya hakkı olmayan bir sporcu tarafından atılmış ise bu durumun tespit edildiği andan sonra atılan gol iptal edilir.

         Gol atıldıktan sonra maçın bitiş düdüğü çalınmışsa, hakem başlama atışı yaptırmadan golü geçerli sayar. Daha fazla gol atan takım, galip takım olarak sayılır. Eğer her iki takımın gol sayısı eşit ise ya da maç sonuna kadar hiç gol atılmamışsa, maç beraber bitmiş sayılır.

6.OYUNCULAR: Bir takım 10’u saha oyuncusu ve 2’si de kaleci olmak üzere 12 oyuncu bulunur. Bu oyuncuların isimlerinin yazı cetvellerine geçmeleri gerekir. Oyun sahasında, aynı anda en fazla 7  oyuncu  (6’sı saha oyuncusu 1’i kaleci ) bulunabilir. Oyuncunun oyunda oynayabilmesi için, maç cetvelinde ismi olması ve maçın başlatıldığı sahada olması gerekir. Maçta oynamaya hak kazanmış bir oyuncu her hangi bir zamanda takıma değişme çizgisinden katılabilir.

      Yedek oyuncular yazı/saat hakemini haberdar etmeksizin her an oyuna girebilirler. Ancak, değişecek oyuncuların oyun sahası tamamen terk etmiş olmaları şarttır. Bu kural kaleciler için de geçerlidir.

       Not: Eğer oynamaya hakkı olmayan bir oyuncu sahaya girerse, rakip takımın lehine bir serbest atış verilir ve bu oyuncu diskalifiye edilir.

        Eğer oyun kurallarının dışında fazladan bir oyuncu oyun sahasına girerse, bu oyuncuya 2dak. zaman cezası verilir bir başka oyuncuda onun yerine 2 dakika süreyle oyun sahasından alınır. Eğer zaman cezası almış bir oyuncu cezası dolmadan sahaya girerse cezası 2 dakika daha arttırılır ve bu zaman süresince başka bir oyucu oyun dışı kalır. Hangi oyuncunun sahayı terk edeceğini takım yöneticisi karar verir.

 

ATIŞLAR

 

      Başlama Atışı: Oyun başında kura sonucunda kazanarak topu seçen takımın rakibi olan takım tarafından uygulanır. İkinci yarının başındaki başlama atışını kullanan takım değil, diğer takım uygular.   Her golden sonra, golü yiyen takım maça başlama atışıyla başlar. Atış yapılırken her takım oyuncusu kendi sahasında bulunmalıdır.

 

        Kenar Atışı: Top bütünüyle kenar çizgiyi aştığında ya da top dış kale  çizgisini aşmasından, savunma oyuncularından biri en son topa dokunduğunda verilir. Hakem atışı, hakem düdüğü çalmadan topa kenar ya da dış kale çizgisini aşmadan önce son kez dokunmayan takım tarafından uygulanır.

 

        Aut Atışı: Top kale çizgisi dışına çıkarsa, aut atışı verilir. Kale sahasından yapılan aut atışı uygulanırken hakem işareti beklenmez. Top kale sahasında kalırsa, kaleci topu tekrar oyuna sokar. Kaleci aut atışından sonra ancak topa başka bir oyuncu dokunduktan sonra dokunur.

 

        Serbest Atış : Hatanın yapıldığı yerden hakemin düdüğü beklenmeden  kullanılır. Hücumdaki takım lehine verilen serbest atış, çizginin dışından uygulanır. Serbest atışı uygulayacak oyuncu top elinde atışa hazır durumda iken top süremez ya da yere koyup alamaz. Tip yapamaz.

        7 metre Atışı : Bu atış hakem düdüğünden sonra 3 saniye içerisinde kale atışı olarak kullanılmalıdır. Atışı yapan oyuncunun dışında hiçbir oyuncu kale sahası çizgisiyle serbest atış çizgisi arasında duramaz. 7 metre  atışı yapılırken savunma takımının tüm oyuncuları, atışı uygulayacak oyuncudan en az 3 metre uzaklıkta olmalıdır. Eğer, top atışı yapanın elinden çıkmadan savunan takım oyuncularından biri serbest atış çizgisinin üstünde yürür veya çizgiyi aşarsa, ya da 3 metre mesafeyi bozarsa, aşağıdakilerden uygun olana karar verilir.

·        Top kaleye girerse gol geçerli olur.

·        Top kaleye girmediği zaman 7 metre atışı tekrarlanır.

 

Hakem Atışı : Saha hakemi düdük çalmaksızın topu oyunun kesildiği anda topun bulunduğu yerden havaya dik olarak atar. Eğer topun engellendiği bu yer kale sahasının üzerindeyse, hakem atışı, serbest atış çizgisinin dışındaki en yakın yerden yapılır. Hakem atışı sırasında her bir takımdan birer kişinin dışında diğer tüm oyuncular hakeme en az 3 metre uzakta olmalıdırlar.

 

Atışların Uygulanışı : Atış yapılmadan önce topun, atışı yapacak olanın elinde tutulması ve bütün oyuncuların kurallara uygun bir pozisyon almış olmaları gerekir. Top atış yapanın elinden çıkınca atış yapılmış sayılır.

    Atış yapan oyuncunun, atıştan sonra topa tekrar dokunabilmesi için topun bir başka oyuncuya veya kale direklerine çarpması gerekir.      

 

CEZALAR

 

İhtar şu durumlarda verilir;

·        Rakibe karşı kural dışı davranışlarda

·        Rakip atışını uygularken yapılan kural dışı davranışlarda

·        Oyuncunu veya yöneticinin spor dışı davranışlarda

 

Maç süresince bir oyuncuya yalnız bir ihtar, bir takıma üç ihtar verilir. İstisnai durumlarda ihtar vermeksizin zaman cezası verilebilir. Eğer bir oyuncu üçüncü kez ihtar alırsa diskalifiye edilir.

    Eğer zaman cezası almış bir oyuncunun cezası 1. yarı bitmezse, 2. yarıda cezasına devam edilir. Bu kural uzatmalar içinde geçerlidir. Oyun sahasındaki bir oyuncunun diskalifiye edilmesi, her zaman 2 dakikalık bir zaman cezasıyla bağlantılı olabilir.

 

        Not: Sporculuk ruhuyla bağdaşmayan fiziki ve sözel ifadelerin kullanılması kural dışı ifadelerin içine girer. Eğer bir yönetici izinsiz sahaya girerse cezalandırılması gerekir. 

 

Kartlar : İki çeşit kart vardır. Bunlar sarı ve kırmızı kartlardır. Sarı kart gösterildiğinde ihtar edilir. Kırmızı kart gösterildiğinde ise diskalifiye edilir.

 

HAKEMLER

 

Her müsabakada eşit yetkilere sahip iki hakem tarafından yönetilir. Yazı ve saat hakemi de bunlara yardımcı olur. Hakemler oyuncuların davranışlarını, oyun salonuna girdikleri andan oyun salonunu terk ettikleri ana kadar denetler.

Hakemler maçtan önce oyun alanını, kaleleri ve topu gözden geçirirler. Maç başlamadan önce baş hakem, yardımcıları ve her iki takımın kaptanlarının önünde kura atışı yapılır. Maç esnasında hakemler ara-sıra yer değiştirmelidirler. Her hangi bir durumdan dolayı hakemlerden biri maçı yönetemeyecekse diğer hakem maçı tek başına yönetir. Hiçbir kişi ve yetkili tarafından hakemin verdiği karar değiştirilemez. Siyah kıyafet yalnız hakemler içindir. Verilecek kararda iki hakemde farklı karar verirse daima en ağır ceza kullanılır.

 

YAZI ve SAAT HAKEMİ

 

Yazı hakemi, takım listelerini ve saat hakemi ile birlikte zaman cezası alan ya da maça geç gelen oyuncuların oynama hakkına sahip olup olmadıklarını ve saat hakemi ile birlikte oyuncuların oyuna katılmalarını denetler. Yazı hakemi yazı cetvelinin kurallara göre doldurulmasından sorumlu olup, yazı cetveline uygun notlar yazar.

Spor salonunda skorbord olmadığı durumlarda, oyunun kesilmesi durumunda, saat hakemi takım yöneticilerine maçın ne kadar süresinin oynandığı ve geriye ne kadar kaldığı konusunda bilgi verir.

Saat hakemi, zaman cezası verilmiş oyuncuya ya da sorumlu takım yöneticisine zaman cezasının başlangıç ve bitişini haber verir.

Eğer bir atışın sonucu bekleniyorsa saat hakemi şu durumlarda maçı veya devreyi bitirme işareti verir.

·        Eğer top kurallarına uygun olarak kaleye atılmışsa, bu durumda topun kale direklerine, üst direğe, kaleciye ya da savunma takım oyuncularından birine dokunması bir şey ifade etmez.

Eğer top kaleye girmezse ya da kaleye yönelmezse, serbest atış ya da 7m. atışının uygulanışından önce ya da uygulanırken kural hatası olmuşsa bu hatalı davranışlar cezalandırılmalıdır. Bu durumda bitiriş düdüğü ertelenir.

0
0
0
Yorum Yaz
Hobiler Hobiler