Plaj Futbolu Nedir? Plaj Futbolu Saha Ölçüleri

2008-12-11 14:39:00


Plaj futbolu Brezilya'nın Copacabanna sahillerinde doğdu. Kum zeminde ve çıplak ayakla oynan plaj futbolu, genelde havadan oynandığı için futbolun fantastik hareketlerinin sergilendiği sıra dışı bir şov sunuyor.

Mükemmel bir yaz aktivitesi olan plaj futbolu sportif yönüyle birlikte müzik ve dans performanslarıyla hem oyuncular hem de izleyiciler için eğlenceli bir atmosfer yaratıyor.

Kum sahada ve çıplak ayakla oynamanın getirdiği kondisyon avantajlarıyla plaj futbolu oynayanlar yeşil sahalarda da çok başarılı oluyor.

Brezilya'yı dünya futbolunda başarılı kılan faktörlerden biri de, alt yapısının plaj futboluna dayanması. FIFA'nın plaj futbolunu tüm dünyada resmileştirmesinde, Brezilya'nın bitmek bilmeyen yıldız üretiminin dünya ülkeleri futboluna da yansıtma amacı önemli rol oynuyor.

Saha Ölçüleri

• 28x37 m'lik uluslararası ölçülerde ve ayak seviyesinde yumuşak kumdan oluşmaktadır.

• 8-10 cm eninde mavi plastik materyal ile sahanın dört bir tarafına sınır çizgileri çekilir. Korner, santra ve ceza sahasını belirlemek için bayraklar kullanılır.

Kale

• 220x550 cm ebadındadır.

Top

• Plaj futbolu topu özel olarak üretilir. 400-440 g ağırlığında ve 0,4-0,6 basınçtadır.

Hakemler

• 2 saha içi ve 2 masa görevlisi olmak üzere toplam 4 hakem maçı idare eder. Aralarında sürekli koordinasyon vardır.

Görevliler

• Her müsabakada saha sulama görevlisi, anons ve müzik görevlisi, şov görevlisi, doktor, güvenlik ve masör bulundurulmalıdır.

• Ayrıca bir ambulans hazır olarak bekletilmelidir.

• Uluslararası müsabakalarda 8 top toplayıcı bulunur ve 12 topla müsabaka oynanır.

Hedefler

• Öncellikle plaj futbolunu tanıtmak ve çeşitli yaş gruplarında, uygun bölgelerde turnuvalar düzenlemek,

• İyi bir lig ve Milli Takım oluşturup, uluslararası organizasyonlarda başarılı olmak.

• Sportif alanda en büyük hedefimiz, Fair Play ruhunu koruyarak Milli Takımlar seviyesinde Dünya Şampiyonu olmaktır.
Dünyada Plaj Futbolu

Copacabanna'dan dünyaya yayılan plaj futbolu için ilk kez resmi lig kurma fikri 1992 yılında Gian Carlo Signori tarından ortaya atıldı ve benimsendi. 1993 yılında Miami (ABD) plajında ABD, Arjantin, İtalya ve Brezilya'nın iştirakiyle ilk uluslararası organizasyon düzenlendi. Şampiyonluğa ev sahibi Brezilya uzandı.

1995 yıllında ise ilk defa Plaj Futbolu Dünya Kupası Brezilya'nın Rio de Jeneiro kentinde gerçekleşti. Şampiyonluğu Brezilya elde etti. Kupanın en değerli oyuncusu Brezilya'dan Zico oldu.

1997 yılına kadar büyük bir gelişim gösteren plaj futbolu, 11 ülkede düzenlenen ve toplam 60 maçtan oluşan bir turnuva haline geldi. 1998 yılında Avrupa Profesyonel Plaj Futbol Ligi kuruldu. Günümüzde ise 4 kıtadan katılan ülkeler dünya şampiyonasına iştirak etmektedir.

Son dünya kupası 2006 Kasım ayında Rio de Jenerio'nun Copacabanna Beach stadında 16 ülkenin katılımıyla gerçekleşti. Şampiyonluğu ev sahibi Brezilya elde etti. Ayrıca 1995 ile 2006 yılları arasındaki tüm dünya kupalarının ev sahipliğini yine Brezilya üstlendi. Bu kupalarda Brezilya 10, Portekiz ve Fransa'da 1'er kez dünya şampiyonu oldu.

FIFA geçtiğimiz yıllarda plaj futbolunu bünyesine alarak resmileştirdi. FIFA 2008 ve 2009 Dünya Kupası organizasyonlarını ilk kez Brezilya dışında gerçekleştirme yolunda adım attı. 2008 dünya kupası Fransa'da, 2009 dünya kupasi ise Birleşik Arap Emirliklerinde yapılacaktır. Dileğimiz ileriki yıllarda ülkemizde böyle bir organizasyonun yapılmasıdır. Antalya bölgemiz ideail koşulları açısından çok uygundur.

Ülkemizde Plaj Futbolu

Ulusal Karma, 2000 ile 2005 yılları arasında Brezilya ve Avrupa'da pek çok şampiyonaya katıldı. En büyük başarıyı 2002 yılındaki Avrupa Şampiyonası'nda Kuzey Grubu birincisi ve Monaco'daki Süper Finaller'de Avrupa dördüncüsü olarak gösterdi.

Sporcumuz Tamer Ay, 2002 yılında Avrupa Şampiyonası Fransa Palavas etabından İsviçre'ye 9 gol atarak, bir maçta en fazla gol atma rekorunu kırdı ve bu rekor henüz egale edilemedi. Yine aynı sporcumuz 2002 yılındaki Monaco'da yapılan Süper Finaller'de gol kralı olarak Kuzey Grubu'nun en değerli oyuncusu seçildi.

2000 ile 2005 yılları arasında ülkemizde ulusal karmanın ve bölge takımlarının katılımıyla Şile, Karasu, Ayvalık, Çeşme ve Alanya'da plaj futbolunu tanıtım amaçlı özel turnuvalar yapıldı. 2002 ve 2004 yıllarında ise Alanya ve Silivri'de, Avrupa Profesyonel Plaj Futbolu liginin Türkiye etapları ulusal karmanın da katılımıyla yapıldı.

Ülkemizde plaj futbolu 2006 yılında TFF bünyesinde resmileşti. İlk lig müsabakaları İskenderun, Sakarya (Karasu), İzmir (Foça), Antalya (Alanya) etaplarında oynandı.

Bu etaplarda toplam 26 erkek ve 4 bayan takım mücadele etti. Finaller 18-21 Ağustos tarihlerinde Alanya Palın Plaj Futbolu stadında oynandı. İlk resmi ligimiz uluslararası organizasyonlar açısından da başarıyla tamamlandı. Erkeklerde Aygaz (Sakarya), Bayanlarda Gazi Üniversitesi (Ankara) şampiyon oldu. İlk resmi lig müsabakaları neticesinde Türkiye Plaj Futbolu Milli Takımı belirlendi. Milli Takım Nisan ayında kampa girerek, 2007 yurt içi ve yurt dışı müsabakalarına hazırlandı.

0
0
0
Yorum Yaz
Hobiler Hobiler